Asteroider uppkallade efter fyra ordenssystrar som kartlade en halv miljon stjärnor

2
min read

mån, 10/07/2024 - 19:00
Posted in:
0 comments

I juni och september i år meddelade forskare sitt beslut att namnge fyra asteroider efter de fyra katolska ordenssystrarna, varav den sista gick bort 1982.

Ett team av nunnor mäter fotografiska plåtar för Carte du Ciel-projektet, cirka tidigt 1900-tal. (foto: Källa: On Being, CC BY-NC-SA 2.0, via Flickr / On Being, CC BY-NC-SA 2.0, via Flickr)

Forskare namngav nyligen fyra asteroider efter fyra katolska ordenssystrar som hjälpte till att katalogisera cirka 500 000 stjärnor i Vatikanens del av Carte du Ciel "Celestial Map" stjärnatlas från början av 1900-talet.

Systrarna Emilia Ponzoni, Regina Colombo, Concetta Finardi och Luigia Panceri förväntade sig att arbeta som sjuksköterskor när de anslöt sig till kommuniteten Suore di Maria Bambina i Milano. Istället tillbringade de upp till 11 år med att forska fram 481 215 himlakroppar för Vatikanens observatorium. Deras upptäckter publicerades sedan i en katalog i 10 volymer.

juni och september i år meddelade forskare sitt beslut att namnge fyra asteroider efter de fyra katolska ordenssystrarna, varav den sista gick bort 1982.

De fyra asteroiderna som är uppkallade efter ordenssystrarna upptäcktes vid Mount Graham-observatoriet i Arizona, där Vatikanens observatorium driver Vatikanens Advanced Technology Telescope , cirka 200 mil sydost om Phoenix.

Att namnge asteroider är en lång process. En himlakropp måste observeras, registreras, rapporteras och ges ett identifikationsnummer. Uppgifterna granskas för att se om det finns dubbletter av oidentifierade himlakroppar.

När en exakt omloppsbana har bestämts har forskaren som beräknade omloppsbanan – inte asteroidens upptäckare – rätt att föreslå ett namn. Namnet granskas sedan av Working Group: Small Bodies Nomenclature (WGSBN), som drivs av International Astronomical Union.

Vatikanen hjälpte till att leda arbetet med att kartlägga stjärnor i början av 1900-talet

Jesuitpater John Hagen åtog sig stjärnkartläggningsprojektet för Vatikanens observatorium i början av 1900-talet och kontaktade Suore di Maria Bambini-orden för att få hjälp. Orden specialiserade sig på omvårdnad och utbildning, men på begäran av Hagen skickade orden ett par systrar – syster Emilia och syster Regina – till observatoriet för att ansluta sig till projektet 1910.

Många år senare, år 1917, följde ett annat par: syster Concetta och syster Luigia. År 1921 hade systrarna tillsammans katalogiserat nästan 500 000 stjärnor.

Vatikanens kartläggningsprojekt var en del av en världsomspännande strävan att skapa en himmelsk karta. Vatikanen hade en utvald del av natthimlen att kartlägga genom fotografier och analyser, medan nästan 20 andra observatorier arbetade med sina respektive sektioner. Projektet gick ut på att registrera ljusstyrkan och positionen för 5 miljoner stjärnor.

Påvarna Benedictus XV och Pius XI hedrade senare systrarna för deras tjänster. Arkivarien vid Vatikanens observatorium, fader Sabino Maffeo, SJ, återupptäckte vid 94 års ålder systrarnas identitet för nästan ett decennium sedan.

Jesuitpater Gabriele Gionti, som arbetar vid Vatikanens observatorium, fick också en asteroid uppkallad efter sig i år och blev den 41:a jesuiten som fick en himlakropp uppkallad efter sig.

Vatikanobservatoriet är ett av de äldsta observatorierna i världen och dess tidigaste rötter går tillbaka till 1500-talet och reformen av den gregorianska kalendern. Observatoriet ligger utanför Rom i staden Castel Gandolfo och fortsätter att göra vetenskapliga genombrott.

Kate Quiñones

Till svenska, oktober 2024, Eva-Lotta Svensson

Inlägget kommer från sidan www.ncregister.com

Direktlänk till inlägget klicka här

Läs också: Ytterligare fyra katolska vetenskapsmän som du kanske inte känner till

Ytterligare fyra katolska vetenskapsmän som du kanske inte känner till

Läs också: Video: Professor Jonathan Lunine tecknar ett videoporträtt av Georges Lemaître som katolsk präst och vetenskapsman

Professor Jonathan Lunine tecknar ett videoporträtt av Georges Lemaître som katolsk präst och vetenskapsman

Läs också: Astronomer föreslår namnbyte på Hubbles lag för att hedra belgisk präst

Fader Georges Lemaître

Läs också: Belgisk tv-station har hittat försvunnen intervju med den katolske prästen som utvecklat teorin om Big Bang

Fader Georges Lemaître visas i sändningen den 14 februari 1964

Gråbröderna

De senaste artiklarna

Katolsk Horisont
30/09/2024
Katolsk Horisont
22/09/2024
Katolsk Horisont
7/09/2024
Katolsk Horisont
6/09/2024
Katolsk Horisont
5/09/2024