Diakon Göran Fäldt

Predikan 5 Påsksöndagen 2026

Kära kristna, Jesu sista ord till sina apostlar har särskild betydelse för oss som medlemmar i hans kyrka. Han ”går bort”, säger han, och menar att han lämnar dem, men inte för alltid, och inte utan hjälp. Om 12 dagar firar vi högtiden Kristi Himmelsfärd, alltså dagen då han ”går bort” från dem. Hur har apostlarna reagerat på de orden? Vi kan tänka på våra familjer hur de känner det då någon ”gått bort” och inte finns kvar i familjens gemenskap.

Predikan 4 Påsksöndagen 2026

Kära medkristna, När vi tycker att marken gungar under våra fötter och vi är på väg att tappa balansen i livet är vi lite grann som fåren. De rör sig fritt och skuttar omkring, men så händer det att en varg dyker upp som de ser i ögonvrån och de får panik och rusar iväg. Det är vad som händer när vi drar förhastade slutsatser. Människan liksom djuren är impulsiv till sin natur. Djuren är mycket mer beräknande än människan. Människan är annorlunda. Om inte människan lär sig att vara herre över sina känslor kommer känslorna att bestämma över henne. Här behöver hon definitivt hjälp! I rätt tid!

Predikan 3 Påsksöndagen 2026

Kära medkristna i påsktiden, Vad den Heliga Skrift säger om Petrus i talet till judarna på Pingstdagen låter ju som en anklagelse, ungefär som en nyhetsrapport från ett lands parlament mellan politiska motståndare. ”Jesus från Nasaret var en man vars uppdrag Gud bekräftade inför er genom att låta honom utföra kraftgärningar mitt ibland er, han utlämnades efter Guds beslut och plan och ni lät laglösa spika fast och döda honom” (Apg 2:22-23).

Predikan 2 Påsksöndagen 2026, den Gudomliga Barmhärtighetens Söndag

Kära kristna, Vem var han, som missade apostlamötet? Tomas! Varför tvivlade aposteln Tomas? Vem var han? När Matteus räknar upp Jesu apostlar kommer Tomas på sjätte platsen. Han hörde inte till de första tre mest kända och inte till de sista mindre kända som var Matteus, Jakob, inte han som vördas i Santiago de Compostella, utan den mindre Jakob, Alfaios son, och Taddaios. Sedan kom Simon Kananaois och Judas Iskarios på elfte och tolfte plats.