Katolska församlingen i Jönköping: "Vår församlings husmor Gunilla Ronquist 80 år"

1
min read

Katolska församlingen i Jönköping: "Vår församlings husmor Gunilla Ronquist 80 år"

fre, 02/03/2023 - 19:01
0 comments

Vad gör en husmor i församlingen? Ja, vad är det hon inte gör, är väl den rätta frågan. En husmor sköter det som många gånger undflyr andras ögon och uppmärksamhet, men om hon inte fanns där, så skulle det märkas.

Gunilla Ronquist tog över denna frivilliga uppgift efter förra husmors, Jozefa Konarska-Svenssons, bortgång år 2003.

Så det har blivit många års frivillig tjänstgöring i vår kyrka på Torpa: hålla i ordning, rätta till, plocka upp, blomsteruppsättningar, ordna ljus för altare och votivljusbärare, tvätta och stryka kyrktvätt, syarbeten för sakristian och kyrkoherden, putsa kyrksilver, ta hand om bokshoppen, förbereda de stora festerna i församlingen. Listan kan bli hur lång som helst.  

Som kyrkoherde brukar jag säga att utan Iwona på kontoret och Gunilla som husmor, då skulle jag slängt in handduken för länge sedan! Församlingen har stor tacksamhetsskuld till dessa båda personer. Och nu vill vi gratulera Gunilla på hennes högtidsdag och innerligt tacka för allt hon gör för kyrkoherden, övriga präster och vår kyrka.

Må Herren välsigna och belöna dig, Gunilla!

Vi har bett för Gunilla på hennes födelsedag den 21 januari med firandet av den Heliga Mässan, den högsta form av bön.

Många gratulanter ville ge Gunilla något, men hon önskade sig hellre ett bidrag till vår församlings insamling för kristna i Heliga Landet, där många har svårt att försörja sig.

Den som vill bidra även i efterhand kan swisha: Swish 076 555 8406 (kh telefonnummer) Skriv: ”Gunilla”

                                                            kyrkoherden pater Joseph Maria Nilsson OFMConv

Gunilla Ronquists födelsedag

 

Gunilla Ronquists födelsedag

 

Gunilla Ronquists födelsedag

 

Gunilla Ronquists födelsedag

 

Gunilla Ronquists födelsedag

Fotogalleri "Gunilla Ronquists födelsedag Jönköping 21 januari 2023" Klicka här

Gråbröderna

De senaste artiklarna

Katolsk Horisont
26/11/2023
Katolsk Horisont
22/11/2023
Katolsk Horisont
16/10/2023
Katolsk Horisont
4/10/2023