Historier fra Maram | Den hellige Dominikus
I denne episoden av «Historier fra Maram» møter barna den hellige Dominikus – han som lærte for å kunne vise vei. En varm katolsk fortelling for barn og familier om lærelyst, sannhet, bønn og om å bruke kunnskap til det gode.
Ved frokostbordet på Maram spør Sunniva hvorfor vi egentlig må lære så mye når vi bare kan spørre noen – eller bruke telefonen. Da forteller mamma og pappa om den hellige Dominikus, som studerte grundig for å kunne hjelpe andre og vise mennesker veien til Gud.
Barna får høre hvordan Dominikus solgte de kostbare bøkene sine for å hjelpe mennesker under en hungersnød, hvordan han møtte andre med respekt og fortalte sannheten med kjærlighet, og hvordan han grunnla Prekebrødrenes orden – dominikanerordenen. Senere kom dominikanerne til Norge, der de ble kjent som sortebrødrene.
«Kunnskap er ikke bare en skatt vi beholder selv. Den kan bli en gave til andre.»
Episoden avsluttes med en bønn for barn som har begynt på skolen, for lærerne deres og for alle som underviser og forkynner.
Møt den hellige Dominikus og finn tegnene i bildet:
Hør flere episoder av Historier fra Maram:
Manus og innlesning: Erika Eva Nes
Ansvarlig produsent: Pål Johannes Nes
Produsert av St Rita Radio for EWTN Norge med støtte fra Bonifatiuswerk.
