Kortpredikan 4 mars 2025

Kortpredikan 4 mars 2025

Syr 35: 1-15; Ps 50: 5-8, 14, 23; Mark 10: 28-31

”Träd inte fram tomhänt inför Herren.”

Den vise Syrak uppmanar till frikostiga offergåvor enligt Mose lag. ”Ge åt den Högste så som han gett åt dig.”

Offren påminner om att allt som människan förvaltar ytterst är en gåva från Gud.

Också att handla rätt och att undvika det onda kallar Syrak för offer. Profeterna kritiserade skarpt när offren i templet inte mot­sva­rades av moralisk red­bar­­het. Syrak kallar sådana offer för ”mutor”.

Men allt detta är en förberedelse.

Inte ens Petrus och de andra hade förstått ännu. Trots att de ha-de ”offrat” det bästa i sina liv, både familj och ägodelar, genom att följa Jesus. ”Vi har lämnat allt och följt dig.”

Jesus antyder en stor lön, både här i tiden och i den kommande världen. Men vi vet att lärjungarna hade det vikti­gaste kvar att lä­ra. De hade ännu inte förstått offrets insida.

Kristi offer av sig själv fullbordar och förvandlar alla mänskliga offer. Hans offer av sig själv till Fadern är ju samtidigt en gåva till människan.

Vi ser det i den heliga eukaristin. Vi träder inte fram tomhänta, men det offer vi bär fram är den gåva han lägger i våra händer, det offer som är han själv.

Därför är vi ”tomhänta” på allt eget, samtidigt som vi före­nar oss med och bär fram Kristi offer. ”Vi full­komnas till en levan­de offer-gåva i Kristus till Guds härlighets lov och pris”. (Fjärde eukaristiska bönen)

”Träd inte fram tomhänt inför Herren.”

pater Ingmar Svanteson

Pater Ingmar Svanteson

Pater Ingmar Svanteson är katolsk präst och benediktinmunk i Den Helige Benedictus Kloster i Mariavall i östra Skåne. Pater Ingmar publicerar sina texter på klostrets hemsida klicka här

Pater Ingmar