Kära kristna, Det är alltid viktigt att ta vara på julfirandet i alla dess former, mässorna, bönen, sången och – inte minst begrundandet i Guds Moder Marias tystnad inför födelsen. Man kan nog säga att Guds utvalda folk älskar julen. Kring högtiden Jesu Födelse samlas vi i hemmen och i kyrkorna och många besöker kyrkogårdarna och be för sina avlidna. Både den himmelska och den jordiska kyrkan samlas kring stallet i Betlehem och den heliga familjen i Nasaret. Och idag är vi åter i Betlehem, ”ingalunda ringast bland hövdingar i Juda, ty från dig skall det komma en hövding, en herde för mitt folk Israel”, skriver Matteus.
Vägvisare till den stora glädjen. ”När de vise männen såg stjärnan fylldes de av stor glädje.” Så berättar evangelisten Matteus. Hans kollega Lukas berättar vad herdarna fick höra under julnatten: ”Jag bär bud till er om en stor glädje, en glädje för hela folket”. Idag, tretton dagar senare, hör vi hur de tre stjärntydarna fylldes av den glädjen. De leddes av stjärnan från sitt hemland, förmodligen Babylonien, först till Jerusalem, sedan till Betlehem och den plats där de fann barnet och dess moder. Redan profeten Jesaja hade förutsagt det: ”Vid den synen skall du stråla av fröjd, och ditt hjärta skall bäva och vidga sig”.
Benedikt XVI i ljuset av de vise männen. För tretton dagar sedan firade vi Jesu födelse. På juldagen kallade vi barnet ”ett förtätat ord”. Idag firar vi hur de vise männen finner detta Ord, som ”öppnar sig” för dem. De faller ner och tillber barnet i Marias famn. Under dessa dagar mellan jul och trettondedagen har vi också följt vår förre påve Benedikt XVI under hans sista dagar på jorden. Vi fick höra om de sista ord som utgick från hans mun: ”Herre, jag älskar dig”. Vår bön är att han nu skall få se och tillbedja sin älskade Herre ansikte mot ansikte. De tre vise männen kastar ljus över vår hädangångne påve.